Popularne przekonanie o tym, że yorki są znaczenie bardziej humorzaste i wybredne od psów innych ras, nosi w sobie ziarenko prawdy. Wprawdzie wiele zależy od samego właściciela i tego, do jakich nawyków żywieniowych przyzwyczai pupila, to faktem jest, że przedstawiciele rasy yorkshire terrier źle reagują na część grup pokarmowych, w związku z czym wymagają odpowiedniej diety. Z czego powinien składać się ich jadłospis?
Mięso to podstawa!
Podstawę diety zwierząt mięsożernych, którymi, jak inne psy, są yorki, powinno stanowić mięso. Jeśli mamy taką możliwość, w pierwszej kolejności podawajmy czworonogom jagnięcinę i cielęcinę. Również inne rodzaje będą oczywiście odpowiednie. W przypadku drobiu trzeba uważać na drobne kostki i chrząstki. Dietę yorka można też uzupełniać o filetowane ryby. Niezastąpionym źródłem białka są również wszelkiego rodzaju sery żółte i białe czy gotowane jajka. Niektóre yorki są miłośnikami parmezanu, w związku z czym warto dorzucać do posiłków trochę utartego sera.
|
arma dla dorosłego Yorka |
Unikajmy podrobów! A na pewno nie podawajmy ich psiakom zbyt często. Są one trudno przyswajalne i niejednokrotnie stanowią źródło metali ciężkich (np. wątróbka), które w nadmiernych ilościach mogą niekorzystnie oddziaływać na kondycję i zdrowie naszego psiaka.
Mięso to nie tylko źródło cennego białka, ale także tłuszczów. To ono dostarcza czworonogowi energii i wpływa na jego prawidłowy rozwój. Kluczem jest zachowanie zdrowego bilansu! Zbyt obfity w tłuszcze jadłospis może prowadzić do otyłości albo powodować biegunki, za skromny z kolei - skutkuje problemami ze skórą czy sierścią.
Ważne węglowodany
Gdzie je znajdziemy? Makaron, ryż, kasza - to podstawowe ich źródła. Stanowią one istotne składniki pożywienia yorka, jednak trzeba pamiętać o zachowaniu umiaru - szczególnie, jeśli chodzi o makarony, które mogą być ciężkostrawne.
Witaminki dla zdrowia
W jadłospisie psiaka powinny znaleźć się gotowane warzywa lub owoce, które uzupełniają zapotrzebowanie na składniki odżywcze i witaminy. Yorki z chęcią jedzą seler, pietruszkę, a także marchew. Tę możemy podawać także surową - wówczas nie straci najważniejszych właściwości odżywczych. Owoce, a przede wszystkim jabłka, stymulują funkcjonowanie układu pokarmowego i poprawiają proces trawienia. Jeśli nasz psiak jest niejadkiem i nie chce jeść owoców i warzyw, warto uzupełniać jego dietę wysokowitaminowymi preparatami i suplementami diety.
Sposób podania
Mięso najlepiej wymieszać z ryżem czy kaszą i warzywnymi dodatkami. Podawane yorkowi posiłki powinny być zmiksowane albo bardzo drobno posiekane. To sposób na sprytne okazy, które z każdego dania próbują wybrać tylko najlepsze kąski i omijają mniej smakowite kawałki.
|
Oprócz karmy warto serwować psu wartościowe przysmaki dla Yorków |
Samodzielnie przygotowane posiłki vs. gotowa karma
Nie ma ani przegranego, ani zwycięzcy w tej walce. Jedni są zdania, że najlepsza jest karma - przygotowana przez specjalistów, a więc - zawierająca wszystkie istotne elementy odżywcze. Inni twierdzą, że kluczem do prawidłowego rozwoju psiaka jest samodzielnie przyrządzana żywność, bez dodatków i konserwantów. Być może złotym środkiem okaże się połączenie tych dwóch sposobów żywienia!