Ubrania czy przebrania - kiedy ubierać psy?
Czy pies potrzebuje ubrania?
W zasadzie mamy tutaj do czynienia z dwoma skrajnymi frontami. Z jednej strony są właściciele, którzy uważają, że natura doskonale wie, co robi – i psów ubierać nie trzeba wcale, bo to zaburza ich naturalną zdolność termoregulacji ciała. Z drugiej strony stoją nieco nad wyraz troskliwi opiekunowie, którzy swojego psa chętnie ubraliby nawet przy temperaturze na plusie i delikatnym wietrze. Prawda leży jak zwykle pośrodku, bo, choć natura faktycznie wiele psów uzbroiła w podszerstek i ciepłe futro, to jednak zmiany w rasach czy fakt, że część psów wywodzi się z krajów o ciepłym klimacie, każe w niekorzystnych warunkach atmosferycznych korzystać z psich ubrań. Nie jest jednak konieczne, poza przypadkami, w których zaleca to lekarz weterynarii np. z powodu znacznego osłabienia czy choroby psa, ubieranie czworonoga w praktycznie wszystkich sytuacjach, gdy na dworze przestaje być ciepło i bezwietrznie.Jakie psy i kiedy ubierać?
Generalnie zaleca się ubieranie tych psów, które są wrażliwe na warunki atmosferyczne, czyli trzeba konieczność ubierania ocenić indywidualnie. Szczególną uwagę warto zwrócić na psy z krótką, gładką sierścią, nie posiadające podszerstka, bo one marzną szybciej. W przypadku wysokich śniegów dobrze jest zastanowić się nad ubraniem czworonogów małych, które w tym śniegu muszą brodzić, a więc szybciej się wyziębiają. Szczególną ochroną i dodatkową warstwą izolującą od zimna dobrze jest otoczyć najmłodsze szczenięta, a także psy starsze czy przewlekle chore. Mimo wszystko jednak ocena indywidualna jest niezbędna, bo niektóre psy, mimo że mają cienką sierść, dzięki aktywnym spacerom nie potrzebują ubierania. Z kolei inne, mieszkające głównie w blokach, gdzie po wyjściu na dwór różnica temperatur jest znaczna, będą potrzebowały ubrań głównie na pierwszy etap spacerów.Derka czy kombinezon?
Podstawowym ubiorem, który warto zakupić dla psa, jest derka. Stanowi ona kawałek materiału zapinany na szyi w okolicach obroży oraz za przednimi łapami. Derka nie zakrywa w ogóle łap, przez co nie ogranicza psich ruchów. Często jest wodoodporna, dlatego sprawdzi się na deszczu. Zapinanie na rzepy jest szczególnie przydatne, gdy np. pies trenuje, a po treningu, w czasie odpoczynku, znacznie obniża temperaturę ciała – możemy wówczas szybko założyć mu derkę, aby się nie przeziębił.Z kolei kombinezony czy kurtki lepiej sprawdzą się na spacery, w przypadku których pies potrzebuje ubrania od początku do końca. Kombinezon jest bardziej zabudowany – posiada specjalne, przedłużane rękawy na łapy przednie, a nierzadko również i tylne, a także wyższy kołnierz na szyi. Jego zakładanie jest bardziej skomplikowane i czasem może krępować ruchy, co sprawia, że niektóre psy go nie lubią. Zalecany jest jednak np. w przypadku ras długowłosych, u których na mokrym śniegu i przy mrozie tworzą się kule śniegowe – nieprzyjemne, utrudniające chodzenie i często bolesne dla czworonoga.