Wraz z kuwetą żwirek stanowi absolutne ?must have? każdego kota i kocich przyborów toaletowych. Komfortowa wyściółka do zaspokajania najistotniejszych potrzeb to podstawa dobrego samopoczucia naszego pupila. Czym różnią się od siebie poszczególne rodzaje żwirków?
Przeźroczyste kryształki, czyli żwirek silikonowy
Zrobiony z silikatu żwirek pochłania koci mocz i gromadzi go wewnątrz granulek, dzięki czemu kuweta nie wymaga sprzątania po każdym użyciu. Żwirek polecamy przede wszystkim do kuwet zakrytych ponieważ wchłaniając mocz zmienia on swoją barwę na żółtą. Dużym plusem silikonów jest skuteczne niwelowanie przykrych zapachów. Nie każdemu mruczkowi ten rodzaj żwirku przypada do gustu, warto więc być wyczulonym na zachowanie zwierzaka.
Największą popularnością cieszą się w tej chwili żwirki bentonitowe. Występują one w formie drobnoziarnistej tzw. compact oraz gruboziarniste. W połączeniu z kocim moczem formują one większe, zwarte grudki, dzięki czemu łatwo rozpoznać miejsca, gdzie kot się załatwił i usunąć zbryloną część. Żwirek bentonitowy również świetnie radzi sobie z walką z przykrymi zapachami. Dodatkowo żwirki bentonitowe występują w rozmaitych wersjach zapachowych a przede wszystkim są w rozsądnych cenach.
|
Żwirek bentonitowy o zapachu lawendy |
Żwirek drewniany
To zróżnicowana i szeroka grupa, której wspólnym mianownikiem jest materiał wykonania: drewno. Żwirki różnią się jednak zarówno wydajnością, jak i sposobem działania. Te zbrylające tworzą grudki, które usuwamy łopatką (można je wyrzucać i spłukiwać w toalecie), inne natomiast pod wypływem wilgoci rozpadają się. W ich wypadku nie ma konieczności systematycznego sprzątania, wystarczy co jakiś czas wymienić całość wkładu do kuwety.
Żwirek kukurydziany
Wyprodukowany z ziaren kukurydzy. Jest praktycznie bezzapachowy, nie pyli się i dość mocno zbryla. Jego granulki są nieduże, co sprzyja zakopywaniu i grzebaniu. Bryłki można usuwać drogą sanitarną. Nadaje się on jak najbardziej dla mruczków-alergików. Nawet w razie połknięcia granulki naszemu pupilowi nic nie grozi.
|
Żwirek kukurydziany o przyjemnym zapachu owoców tropikalnych |
Żwirek sepiolitowy
Produkowany z naturalnego sepiolitu (pianki morskiej). Są to żwirki niezbrylające. Z kuwety regularnie wyrzucamy kał natomiast zawilgocony moczem żwirek opada na dno kuwety pozostawiając czystą warstwę na wierzchu do kolejnego użytku. Żwirki sepiolitowe występują w wersjach bezzapachowych oraz aromatyzowanych.
Żwirek do pobierania próbek moczu
Stworzony w celu łatwego pobrania kociego moczu. Sztuczny granulat nie wchłania moczu, dzięki czemu po załatwieniu się kota mocz pozostaje na dnie kuwety. Podłoże pomagające zdiagnozować kamicę moczową. Nadaje się również do pobierania próbek kału dla analizy jaj pasożytów oraz markerów fermentacyjnych.
Przekrój żwirków jest spory, dlatego w podjęciu właściwej decyzji na pewno przyda nam się ?opinia? zainteresowanego kociaka. Jeśli nie mamy pewności, warto pozwolić mu samodzielnie przetestować różne rodzaje żwirków.