Kot z alergią pokarmową — czym go karmić?
Co uczula kociaka?
Najprościej mówiąc, alergia pokarmowa jest uczuleniem na pewne substancje, znajdujące się w pożywieniu pupila. Alergia sprowadza się do niewłaściwej reakcji immunologicznej organizmu na przyjęty pokarm. Przyczyn może być wiele, jednak najczęstszym winowajcą są białka. Głównymi alergenami mogą więc być ryby, drób, wołowina, owies, kukurydza, soja, mleko, jaja czy wieprzowina. Wywołują one niepożądane i zdecydowane nieprzyjemne reakcje organizmu. Lista produktów, które mogą uczulać, niestety jest długa. Wykrycie złoczyńcy może być więc trudne, szczególnie jeśli kociak nie spożywa wyłącznie jednego rodzaju pokarmu.
Karma weterynaryjna dla kota cierpiącego na alergię pokarmową. Pamiętaj, aby przed zakupem skonsultować się z weterynarzem, który dobierze odpowiednią karmę do kociego problemu. |
Po czym poznamy zagrożenie?
Objawy alergii bywają bardzo różne. Najłatwiejsze do rozpoznania są te gwałtowne, stanowiące natychmiastową reakcję organizmu na zjedzenie konkretnego składnika odżywczego. Bezpośrednio po mogą pojawić się silne, długotrwałe wymioty albo biegunka. Często mamy do czynienia też z opuchlizną, szczególnie wokół pyszczka albo uszu.
Popularną grupą symptomów są również te delikatniejsze i długofalowe. Spotykamy się z nimi przy słabszych stanach uczuleniowych i możemy wśród nich wymienić krosty oraz narośle ropne, utratę sierści, a w skrajnych przypadkach — pojawianie się łysych miejsc na ciele. Częstymi objawami są też łupież oraz swędzenie skóry, które poznamy po intensywnym wylizywaniu i drapaniu się kociaka. Uważajmy, bo ostre pazury mogą przyczyniać się do powstawania ranek.
Kot alergik ponadto może intensywniej szukać kontaktu ze swoim właścicielem i bywa osowiały. Szczególnie widać to u młodych mruczków, które w naturze mają ogromne pokłady energii — właśnie wtedy najłatwiej rozpoznać ewentualną alergię.
Czym karmić czworonożnego alergika?
Podstawą w leczeniu jest zastosowanie odpowiedniej diety. Warto sięgnąć po specjalne, odpowiednio skomponowane karmy hypoalergiczne. Karmy weterynaryjne dla kotów zawierają tzw. białka hydrolizowane, które nie uczulają oraz składniki łagodzące stany zapalne i zmniejszające swędzenie. Karmy te są poddane odpowiedniej obróbce technologicznej, która zmniejsza ryzyko pojawiania się alergii. Są też bogate w niezwykle ważne kwasy omega-3 oraz omega-6, odpowiedzialne za wzmocnienie i odżywienie skóry oraz sierści.
Hypoalergiczna karma dla kota - alergika |
W wypadku niektórych alergii koniecznością może okazać się tzw. dieta eliminacyjna, polegająca na podawaniu mruczkowi innego rodzaju pokarmu niż dotychczas. Po 12 tygodniach testu wraca się do wcześniejszej diety i sprawdza reakcję organizmu na nią. Jeśli pierwotny jadłospis zawierał różnego rodzaju pokarmy, niestety, każdy z nich należy sprawdzać po kolei. Jest to więc dość uciążliwe zadanie i czasami wymaga aresztu domowego dla kociaka-uciekiniera.