Darmowa dostawa od 50,00 zł

Kot długowłosy – profesjonalna pielęgnacja okrywy włosowej w domowym zaciszu

2021-09-21

Pielęgnacja okrywy włosowej należy do pakietu podstawowych zabiegów higienicznych czworonożnego pupila. U kotów długowłosych ma ona jeszcze większe znaczenie, ponieważ włosy przedstawicieli tych ras są szczególnie wymagające. Dowiedz się, jak pielęgnować sierść kota długowłosego – na blogu znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.

 

Żaden domowy czworonóg nie prezentuje się chyba równie dostojnie, co kot długowłosy. Kot sam w sobie jest już istotą na wskroś wyjątkową, z kolei przedstawiciel rasy długowłosej, z naprawdę imponującą okrywą włosową wykracza poza skalę nie tylko z uwagi na niepowtarzalny charakter, ale i wygląd, który po prostu nie ma sobie równych. Każdy, kto bierze pod swoje skrzydła kota rasy długowłosej musi zdawać sobie sprawę z obowiązków, jakie zaczynają na nim spoczywać wraz z chwilą, gdy pupil wprowadzi się do domu. A jest tego całkiem sporo…

Opieka nad kotem to bowiem niemałe wyzwanie. Zacząć trzeba od odpowiedniego zorganizowania przestrzeni dla tego skądinąd wymagającego i kapryśnego zwierzaka. Dalej – dieta i tu pojawiają się kolejne schody do pokonania, bo przecież taki kot wymaga najwyższej jakości pokarmu, którego właściwości pozwolą na zapewnienie mu doskonałego zdrowia, jak i wspomogą utrzymanie kondycji okrywy włosowej, tak, by kot prezentował się każdego dnia nienagannie, jak gdyby właśnie wybierał się na profesjonalną wystawę. Kolejny punkt przygotowań to formy wzbogacenia behawioralnego, które jest kotu potrzebne tak, jak i psu. Aż wreszcie – właściwa pielęgnacja i tu naprawdę jest co robić.

Pielęgnacja kotów długowłosych – jak sobie radzić?

Samo marzenie o pięknej sierści długowłosego pupila to za mało. Utrzymanie naturalnego piękna kociego furta, a także zdrowia skóry u szczególnie wrażliwych osobników wymaga zaangażowania i wkładu pracy najpierw hodowcy, następnie opiekuna. O ile w trosce o wygląd psa możemy w pełnym zaufaniu i z pewnością, że to dobre rozwiązanie, przekazać pupila w dobre ręce zaprzyjaźnionego groomera, o tyle w przypadku wielu kotów zabieg ten nie wchodzi w rachubę. Koty cenią sobie bowiem przede wszystkim trzy rzeczy – niezależność, rutynę i poczucie bezpieczeństwa. Podczas wizyty u groomera wszystkich tych wartości zostają pozbawione, co z kolei nie wpływa szczególnie na zgodność i chęć współpracy.

Mimo najszczerszych chęci i wielu prób przekonania kota, że profesjonalne kocie SPA wcale nie jest takie złe, zwykle kończy się na tym, że zmuszeni jesteśmy zorganizować kotu SPA w zaciszu naszego własnego domu. Jak w takich warunkach zadbać o wymagającą wielkiej troski okrywę długowłosego pupila? Czy rzeczywiście jesteśmy w stanie zatroszczyć się o nią w domowych warunkach tak, jak zrobiłby to profesjonalny groomer?

Higiena i pielęgnacja kota w domowym zaciszu – nakłoń kota do współpracy

Okazuje się, że znając dobrze potrzeby naszego kota możemy zapewnić mu najwyższy poziom higieny i intensywnej pielęgnacji właśnie w domu, nie narażając zwierzęcia na dodatkowy stres. W końcu i tu potencjalnych bodźców stresowych będzie już całkiem sporo – regularne wyczesywanie, mycie, nawilżanie i odżywianie, usuwanie kołtunów. Wszystko po to, by ostatecznie kot wyglądał nienagannie, a jednocześnie czuł się zdrowo i komfortowo. Wygląda na to, że sporo pracy przed nami, zwłaszcza, że nabycie umiejętności i techniki czesania czy mycia, przygotowanie niezbędnych narzędzi i wybór odpowiednich kosmetyków to jedno, jeszcze trzeba nakłonić kota do współpracy. Jak to zrobić?

Oto najprostszy sposób, jak przyzwyczaić kota do zabiegów pielęgnacyjnych – im szybciej je wprowadzimy, jako element codziennej rutyny tym większe szanse, że z czasem kot rzeczywiście je zaakceptuje. Jeśli jednak nie mieliśmy tej możliwości, a kot trafił do nas już jako dorosły osobnik, najważniejsze jest ograniczenie bodźców stresujących. Łagodne podejście, delikatny dotyk, umiejętne wyczesywanie bez szarpania, mycie w przyjemnie ciepłej wodzie poprzez zwilżanie sierści gąbką, bez polewania oraz delikatne suszenie ciepłym powietrzem, bez tarcia ręcznikiem – to wszystko ma szansę przynieść oczekiwany skutek. Kot nie wydrapie nam oczu. A tak naprawdę przyjmie wszelkie zabiegi z pewnością dużo lepiej, niż gdyby zostały one wykonane w sposób niechlujny, nerwowy i gwałtowny. Może nawet pozwoli nam na kolejne.

Kot kotu nierówny, czyli o wyjątkowych potrzebach kotów długowłosych

Koty długowłose różnią się pomiędzy sobą znacząco – długością i strukturą futra, jego gęstością, a tym samym sposobem pielęgnacji szaty. W zależności od rasy możemy mieć zatem do czynienia z sierścią długą lub półdługą, jedwabistą, wełnistą lub puchową, sztywną lub miękką, gładką lub szorstką, o gęstym lub nieznacznym podszerstku i każdą należy pielęgnować w inny sposób, w zgodzie z jej rzeczywistymi potrzebami. Do nich również należy dobierać kosmetyki, w tym szampony, odżywki, pudry oraz suche szampony.

W tej kwestii nie ma półśrodków, nawet jeśli brakuje nam czasu na pełen rytuał zabiegowy, musimy przejść przez określone etapy pielęgnacji, wykorzystując najlepsze kosmetyki dla kotów długowłosych, by efekt końcowy był rzeczywiście zadowalający. A pamiętajmy, że naprawdę gra jest warta świeczki – nic bowiem nie prezentuje się tak imponująco i zachwycająco, jak umiejętnie i sumiennie wypielęgnowana sierść persa, maine coona, ragdoola, kota syberyjskiego, norweskiego leśnego czy amerykańskiego curla.

Szampon z odżywką a suchy szampon dla kota – co wybrać podczas domowej pielęgnacji

Co do pielęgnacji nie mamy zatem żadnych wątpliwości – jej wprowadzenie, jako rytuału stanowiącego element codziennej rutyny kota to konieczność. Ale jak jest z kąpielą? Czy kota długowłosego naprawdę trzeba kąpać? Gdzieś w społeczeństwie wciąż tkwi przekonanie, że kotów się nie kąpie – nic bardziej mylnego. W tej kwestii kot niczym nie ustępuje psu i tak samo, raz na jakiś czas, należy mu się kąpiel. Ważne jednak, by przeprowadzona została właściwie i etapami, ponieważ ryzyko pogorszenia stanu długich włosów u kota w wyniku błędów pielęgnacyjnych jest naprawdę spore.

W przypadku kotów krótkowłosych poleca się korzystanie z suchych szamponów i lotonów, mających za zadanie oczyścić sierść z kurzu i innych zabrudzeń. Innym rozwiązaniem są chusteczki kosmetyczne, nasączone odpowiednimi preparatami myjąco-odżywiającymi, jednocześnie chroniącymi strukturę sierści i skórę pupila. Koty długowłose wymają jednak również regularnych kąpieli, nie za częstych, ale zawsze. Nawet jeśli kot nie bierze udziału w wystawach, do których musi zostać odpowiednio przygotowany według odgórnych wytycznych i często oddaje się samopielęgnacji, warto czasami go wykąpać.

Kosmetyczna złota rada – jak trzeba kąpać kota, a jak kąpać nie wypada

Kąpiele u kotów nie zawsze mają uzasadnienie tylko estetyczne, niekiedy są one również zalecane, jak w przypadku chorób dermatologicznych lub alergii, kiedy to kąpiel w odpowiednich środkach kosmetycznych stanowi formę wsparcia terapii problemów skórnych. Również w przypadku konieczności zwalczenia pasożytów zewnętrznych, kąpiel może okazać się konieczna. Gdy dla kota to naprawdę duży stres, lepiej pozostać przy preparatach czyszczących w formie suchego szamponu, a samo mycie przeprowadzić w razie konieczności z pomocą rękawicy masującej lub specjalnej gąbki, która nie naruszy struktury i nie zniszczy włosa czworonoga. Jeśli jednak kot dobrze odnajduje się w sytuacji i możemy pozwolić sobie na pełną pielęgnację, wówczas warto dobrze zwilżyć sierść wodą z gąbki lub kubeczka, rozprowadzić po niej delikatnie dobry szampon dla kota długowłosego, najlepiej taki, który polecił nam specjalista, wmasować go głęboko we włos i podszerstek, pilnując, by podczas tego zabiegu nie skołtunić sierści pupila. Po kąpieli zaleca się podsuszenie włosów z pomocą suszarki, jednak tylko wtedy, gdy nie jest to dla kota zbyt stresujące.

Najlepsze kosmetyki do pielęgnacji kota do Twojego domu

Niezależnie od ostatecznej formy zabiegu, ważne, by podczas mycia, czesania, odżywiania sierści pupila i pozostałych niezbędnych czynności zawsze używać najlepszych kosmetyków i narzędzi dedykowanych kotom długowłosym. Na dobrym sklepie zoologicznym, w dziale pielęgnacja i higiena bez trudu znajdziemy dobre szampony do tradycyjnej kąpieli na mokro: myjące, nawilżające, natłuszczające, nadające połysk, niwelujące przykre zapachy, wspierające regenerację sierści i skóry w problemach alergicznych i dermatologicznych, zapachowe i bezzapachowe, codzienne i specjalistyczne. Wybierzemy też produkty, które nie wymagają użycia wody, doskonale sprawdzające się w podróży, jak suche szampony w sprayu, odżywczy w aerozolu, spraye i krople odświeżające, olejki natłuszczające, pianki czyszczące, a wszystko to wcelowane idealnie w potrzeby naszego kota, jego specyficznej okrywy włosowej oraz konkretnego umaszczenia. Oparte na nowoczesnych recepturach, bogate w naturalne składniki odżywczo-regeneracyjne, jak aloes, lanolina, wyciąg z kiełków pszenicy czy proteiny jedwabiu służą zapewnieniu najlepszej kondycji sierści i ochronie skóry czworonoga.

Dobre sklepy zoologiczne oferują również preparaty do czyszczenia oczu i uszu kota, pozwalające na zwiększenie higieny okolic tych narządów, a tym samym na jeszcze lepszą ochronę sierści i jej czystego wybarwienia w ich okolicy. Wysycenie pigmentu i naturalny blask intensywnie wybarwionej sierści to niezwykle ważne cechy zdrowej okrywy włosowej u każdego kota – wybierając odpowiednie kosmetyki zyskujemy możliwość zadbania o kota w domu tak, jak gdyby jego pielęgnacją zajmował się profesjonalista. Warto pamiętać, że oprócz bezpiecznej i znanej przestrzeni, indywidualnie dobranych kosmetyków i formy zabiegów, w domu możemy kotu zaoferować coś jeszcze, czego nie dostanie w specjalistycznym salonie – kosmetyk na wagę złota – miłość i troskę właściciela, który każdy gest, każdą czynność i każde zadanie wykona nie z obowiązku, a z miłością, nie z konieczności, a z przyjemnością. Oto prawdziwa tajemnica domowego SPA.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 4755 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-11-11
Błyskawicznie wysłane, bardzo dobrze zapakowane, karma bardzo smakuje i służy psu. Polecam!
2024-10-07
polecam

Dbamy o Twoją prywatność

Nasz Sklep wraz z Zaufanymi Partnerami przetwarza Twoje dane osobowe zbierane w Internecie np. IP Twojego urządzenia oraz informacje zapisywane za pomocą technologii służących do ich śledzenia i przechowywania, takich jak pliki cookies, sygnalizatory www lub innych podobnych technologii.

Pliki cookies wykorzystywane są w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności, a także w celach analitycznych, marketingowych, oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań w tym także do wyświetlania spersonalizowanych treści (reklamowych) oraz do poprawnego działania strony internetowej. Warunki przechowywania lub dostępu do cookie możesz określić w Twojej przeglądarce. Więcej informacji na temat warunków i prywatności można znaleźć także na stronie Prywatność i warunki Google.

Klikając „ZGADZAM SIĘ, CHCĘ PRZEJŚĆ DO STRONY” wyrażasz zgodę na stosowanie ciasteczek zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki oraz na dostosowanie treści na stronie naszego Sklepu do Twoich preferencji, a także w celach statystycznych i marketingowych, w tym do wyświetlania spersonalizowanych treści (reklamowych). Zgodę możesz wycofać w dowolnym momencie poprzez usunięcie plików cookies z przeglądarki z danego urządzenia końcowego.

Jeżeli klikniesz „NIE WYRAŻAM ZGODY” - nie będzie możliwe wejście na stronę Sklepu.

NIE WYRAŻAM ZGODY
ZGADZAM SIĘ, CHCĘ PRZEJŚĆ DO STRONY
pixel