Jak przechowywać suchą i mokrą karmę?
Efekty złego przechowywania suchej karmy
Na początek warto podkreślić, dlaczego nieprawidłowe przechowywanie suchej i mokrej karmy ma zawsze negatywne skutki. Zacznijmy od pokarmu w formie suchej. Tego rodzaju karma ma zazwyczaj dość długi okres ważności, nie oznacza to jednak, że wszystkie swoje właściwości zachowuje przez cały ten czas. Data ważności obowiązuje bowiem jedynie wówczas, gdy suchy pokarm przechowywany jest w zacienionym, chłodnym i suchym miejscu, dodatkowo w izolacji od czynników zewnętrznych, w tym też… powietrza. W innym przypadku pokarm będzie pęczniał, a zbyt wilgotny może zwyczajnie spleśnieć. Co więcej, wietrzenie suchych granulek prowadzi do utraty zapachu i smaku przez jedzenie, a także usunięcie większości właściwości prozdrowotnych – pokarm staje się niepełnowartościowy.Mokra karma a złe przechowywanie
O wiele łatwiej jest sobie wyobrazić efekty nieprawidłowego przechowywania mokrej karmy. O ile jest zamknięta, to wystarczy, że nie będzie wystawiona na uszkodzenia mechaniczne oraz obszar nasłoneczniony czy z dużymi wahaniami temperatur. Otwarte pożywienie warto traktować jak inne rzeczy w puszkach przeznaczone dla ludzi, np. konserwy – często jest on nawet mniej przetworzony, dlatego warto go trzymać w lodówce maksymalnie przez dobę od otwarcia, a przed podaniem – podgrzewać. W temperaturze pokojowej rozwiną się w niczym szybko szkodliwe drobnoustroje, zaś zbyt długo przetrzymywany w lodówce będzie pleśniał.Jak przechowywać karmę?
Przechowywanie mokrej karmy jest dość ograniczone w swojej formie. Jak zostało wspomniane, pokarm mokry dobrze jest wybierać w adekwatnym do potrzeb opakowaniu, np. saszetce albo tacce – w takim przypadku problem przechowywania odpadnie. Większe puszki dzielone np. na dwie porcje dzienne przechowujemy w lodówce.Z kolei sucha karma może być przechowywana na kilka sposobów. Jeśli kupujemy duży worek, ale nie zużyjemy go bardzo szybko, dobrym rozwiązaniem będzie zamknięcie większości w szczelnym opakowaniu (np. plastikowym), zaś w mniejszym pudełku trzymanie porcji na kilkanaście najbliższych dni. W czasie podróży możemy zabrać dzienne porcje w wygodnych woreczkach strunowych – odpadnie nam dodatkowo odmierzanie ilości pokarmu na dany posiłek. Wielkość opakowania możemy dobrać dogodnie do potrzeb, np. mniejsze pojemniki dla kotów.. W przypadku dużych pojemników ciekawymi dodatkami są np. kółka, które ułatwiają przemieszczenie pojemnika bez jego podnoszenia, a także klapka do nabierania dziennych porcji pokarmu.