Jak odrobaczyć psa? Wszystko co trzeba wiedzieć
Psy to zwierzęta ciekawe świata - liżą, jedzą i wąchają wszystko, co napotkają na swojej drodze, a to może prowadzić do zakażeń pasożytniczych. Odrobaczanie psów jest profilaktycznym zabiegiem polegającym na podaniu środka farmakologicznego, którego celem jest usunięcie pasożytów wewnętrznych z organizmu zwierzęcia i zapobieganie rozwojowi choroby zwanej robaczycą.
Najczęściej występujące pasożyty u nieodrobaczonych psów lub odrobaczanych zbyt rzadko
Pasożyty występujące u psów to nie tylko pasożyty wewnętrzne, ale również zewnętrzne, które mogą pełnić rolę wektorów i przenosić różnego rodzaju choroby.
Do pasożytów zewnętrznych zaliczamy:
- Pchły,
- Kleszcze,
- Wszy i wszoły,
- Ćmianki/Muchówki i komary,
- Roztocza, które wywołują takie choroby, jak: nużycę, świerzb drążący, świerzb uszny, trombikulozę. Zalicza się tu również roztocza jamy nosowej.
Pasożyty wewnętrzne dzielą się na pasożyty bytujące w jelitach oraz na pasożyty pozajelitowe. Do pasożytów bytujących w jelitach zalicza się: glisty, włosogłówki, tasiemce i tęgoryjce, natomiast do pasożytów pozajelitowych należą: nicienie sercowe, nicienie podskórne i nicienie płucne.
W jaki sposób może dojść do zakażenia psa?
Drogi zakażenia pasożytami u psów mogą być różne:
- Zakażenie w łonie matki (na przykład glista psia),
- Zakażenie po urodzeniu poprzez mleko suki (na przykład glista psia),
- Droga pokarmowa (na przykład glista psia, włosogłówka, tasiemiec psi),
- Poprzez wydzieliny fizjologiczne chorego zwierzęcia (na przykład nicień płucny),
- Poprzez skórę (pasożyty przenoszone przez komary, kleszcze, wszy i wszoły),
- Poprzez kopulację.
Dlaczego odrobaczanie jest tak ważne?
Profilaktyczne odrobaczanie psów jest ważne nie tylko dla naszych czworonogów, ale również dla nas - właścicieli. Cyklicznie wykonywany zabieg odrobaczania pozwala na utrzymanie naszych zwierząt w zdrowiu oraz dobrej kondycji, a nas chroni przed zakażeniem chorobami odzwierzęcymi, którymi możemy nieświadomie zarazić się od naszych małych przyjaciół. Czym może zarazić się człowiek od psa? Do pasożytów, którymi możemy zakazić się od psów należą między innymi: tasiemiec pchli, glista psia, nicień sercowy, nicień podskórny, bąblowiec jednojamowy i bąblowiec wielojamowy (szczególnie niebezpieczne dla ludzi!). Należy pamiętać o tym, że środek odrobaczający powinien być dobrany nie tylko ze względu na gatunek - powinien mieć również odpowiednie stężenie i dawkę w zależności od masy ciała psa. Warto również skorzystać z porady lekarza weterynarii odnośnie wyboru najlepszej formy leku dla naszego psa - tabletek, pasty czy zawiesiny (na pasożyty wewnętrzne) lub sprayu, preparatu spot-on czy także tabletek (na pasożyty zewnętrzne).
Jak często odrobaczać psa? Częstotliwość odrobaczania psa zależy od kilku czynników, do których zalicza się:
- Wiek psa,
- Stan zdrowia,
- Tryb życia zwierzęcia,
- Stosowana dieta.
Zarówno decyzja dotycząca metody odrobaczania, jak i tego, jaki środek farmakologiczny zostanie zastosowany, zależy od lekarza weterynarii. Nie powinniśmy samodzielnie dobierać leków ani ich dawek.
Kalendarz odrobaczeń u psów od narodzin do końca życia
Kalendarz odrobaczeń psów ułatwia pracę zarówno lekarzowi, jak i właścicielowi i powinno się zacząć prowadzić go już przy narodzinach szczenięcia. Pierwsze odrobaczenia wykonuje się w 2, 4, 6 i 8 tygodniu życia szczeniąt. Następnie, szczenię znajdujące się u nowego właściciela lub hodowcy, powinno być dalej odrobaczane co 2 tygodnie (w 10, 12, 14 i 16 tygodniu życia). Ponadto powinno się odrobaczać zwierzęta na tydzień przed każdym szczepieniem ochronnym. Dodatkowo:
- Psy do ukończenia 12 miesiąca życia żyjące w warunkach mieszkaniowych powinno odrobaczać się średnio co 4 tygodnie,
- Psy dorosłe po ukończeniu 12 miesiąca życia żyjące w warunkach mieszkaniowych powinno się odrobaczać średnio co 3 miesiące,
- Psy do ukończenia 12 miesiąca życia żyjące w warunkach ogrodowych/podwórkowych powinno odrobaczać się średnio co 4 tygodnie,
- Psy dorosłe po ukończeniu 12 miesiąca życia żyjące w warunkach ogrodowych/podwórkowych powinno odrobaczać się średnio co 4 tygodnie.
Pierwsze objawy u psów związane z inwazją pasożytów
Zakażenia pasożytami wewnętrznymi, jak i zewnętrznymi dają wiele, specyficznych objawów, które dość łatwo jest zauważyć, ponieważ powodują zmianę zachowania zwierzęcia. Jakie są objawy psa z robakami? Są to między innymi:
- Biegunka,
- Wymioty,
- Powiększony brzuch,
- Obecność krwi w kale,
- Podrażnienia wokół odbytu,
- Utrata masy ciała,
- Wzdęcia,
- Apatia,
- Brak apetytu.
Do dodatkowych, aczkolwiek niespecyficznych objawów należą problemy oddechowe: zapalenia płuc czy ciężki, nierównomierny oddech i duszności, a także matowa, pozbawiona blasku słaba sierść. Ponadto często obserwuje się ocieranie się o różne przedmioty, gryzienie i nadmierne drapanie.
Pamiętajmy o tym, że to od nas - właścicieli - zależy zdrowie i życie naszych zwierząt. Zwierzęta nie potrafią mówić, nie powiedzą nam co je boli. Należy obserwować ich zachowanie i mieć na uwadze wszystkie, nienaturalne i specyficzne symptomy i reakcje naszych zwierząt mówiące o tym, że w ich organizmach dzieje się coś złego. Miejmy na uwadze, że regularne odrobaczanie i szczepienia ochronne są naszym obowiązkiem wobec naszych zwierząt i to my jesteśmy odpowiedzialni za ich zdrowie i życie.