Wyprawa samochodowa z psem to wyzwanie zarówno dla pupila, jak i jego właściciela. Część czworonogów boi się podróży autem, dla niektórych punktem problematycznym jest sam moment wchodzenia do pojazdu, z kolei dla innych taka eskapada to czysta przyjemność. Co zrobić, by zawsze wiązało się to z dobrą zabawą i jak zapewnić pupilowi maksimum bezpieczeństwa na trasie?
Dla małego psa — transporter
Przede wszystkim powinien być odpowiednio dobrany do rozmiarów czworonoga. Wbrew opiniom, że jest to przejaw złego traktowania zwierzaka, właściwy kontenerek to idealne, a do tego bezpieczne rozwiązanie. Oczywiście nie może on ograniczać ruchów czworonoga, musi pozwalać na swobodną zmianę pozycji. Można go śmiało postawić na podłodze — przed lub za siedzeniem pasażera — w taki sposób, by był stabilny i nie przesuwał się na wszystkie strony (to bardzo ważne!).
Duże okazy na tylnym siedzeniu
Psiaki większych ras mogą podróżować — podobnie jak pozostali pasażerowie — przypięte specjalnymi szelkami oraz pasami samochodowymi na przednim lub tylnym siedzeniu. Jeśli cała tylna kanapa jest pusta, warto zainstalować na niej specjalną matę samochodową. Dzięki niej psiakowi jest wygodniej, a my nie musimy się martwić o pobrudzone i pełne sierści fotele.
Komfortowe miejsce w bagażniku
Bagażnik to bardzo wygodne miejsce do podróży dla większego psa, pod kilkoma warunkami! Po pierwsze, musi być to duży bagażnik — auta typu sedan czy hatchback odpadają. W grę wchodzą wyłączanie samochody typu van czy combi. Warto zainstalować w nich także ochronne kraty, a podłogę bagażnika wyłożyć odpowiednią matą antypoślizgową. Dzięki niej czworonóg będzie miał maksimum komfortu. Oczywiście nie może być mowy o zamykaniu pokrywy bagażnika, zwierzak przez cały czas musi mieć swobodny dostęp do świeżego powietrza.
Bagaż to niezbędny element każdej, nawet nie tak bardzo długiej wyprawy samochodowej. O jakich akcesoriach dla psiaka warto pamiętać przed startem?
- Zapas karmy — jeśli planujemy dłuższą wycieczkę, warto zabrać ulubiony pokarm. Zmiana żywienia w nowym miejscu może prowadzić do przykrych problemów żołądkowych, których na pewno lepiej unikać.
- Dwie miski (mogą być także specjalne miski podróżne): na karmę oraz wodę — ta druga nigdy nie może być pusta!
- Zabawki i smakołyki — dla marudnych psiaków w podróży i dla tych, które mają problemy z przystosowywaniem się do nowych miejsc.
- Ulubiony kocyk — na drzemkę i odpoczynek w “znajomych” warunkach.
Jeśli wybieramy się w dłuższą trasę, musimy pamiętać o częstych postojach. Nasz psiak powinien rozprostować nogi i załatwić się co 2-3 godziny. Zanim jednak opuści auto, upewnijmy się, czy ma przy obroży adresówkę lub identyfikator. W ten sposób zapobiegniemy ewentualnym dramatom poszukiwań zaginionego psiaka, który w nowej przestrzeni ma słabą orientację i z łatwością może się zgubić.
W słoneczne dni zaopatrzmy się w osłony na okna. Te niech będą tylko uchylone, a nie otwarte szeroko, by nie kusiły psiaka do wystawiania głowy za okno lub, co gorsza, wyskoczenia w trakcie jazdy. Szerokiej drogi!