1. Zabawki interaktywne
Jeśli nie chcesz samodzielnie przygotowywać pola do zabawy z psem, dobrym wyborem będzie
kupno zabawki interaktywnej. Jest ona zwykle niewielka, wykonana z drewna i pomalowana ekologicznymi farbami oraz lakierami. Pod specjalne kubeczki i nakładki wystarczy schować smakołyki, aby pies mógł ich szukać, przekładając albo strącając nosem kolejne elementy. To świetne wyzwanie zarówno dla szczeniąt, jak również dorosłych psów.
Alternatywnie możesz zakupić bądź samodzielnie wykonać
matę węchową, która działa podobnie. To ciekawy wybór zwłaszcza w przypadku psów, które potrzebują regularnej stymulacji intelektualnej, a jednocześnie bardzo szybko i zachłannie jedzą. Mata spowolni jedzenie i da psu ciekawe zajęcie.
2. Fitness z psem
Jeśli masz w domu
półkule sensoryczne, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyś ćwiczył z psem elementy fitnessu i świadomości ciała. Możesz trenować z użyciem klikera albo samych nagród – nakierowujesz psa tak, aby wszedł na konkretny element konkretną łapą, a następnie nagradzasz go. W ten sposób możesz nauczyć psa, z jakich części ciała składa się jego ciało, co przekłada się na pewniejsze poruszanie po nierównym terenie oraz mniej przypadków, gdy pies nadepnie na Twoją gołą stopę.
3. Nauka sztuczek
W sieci znaleźć można mnóstwo instrukcji i pomysłów na naukę
zupełnie nowych, ciekawych sztuczek. Część z nich przydaje się na co dzień, a część ma za zadanie jedynie zachwycić widzów. Wszystkie jednak opierają się na pracy z psem, co wzmacnia naszą więź z czworonogiem. Zanim zaczniesz naukę, zaopatrz się w
akcesoria treningowe, na przykład kliker, a także ulubione
przysmaki dla psa.
4. Szukanie przedmiotów
Psy uwielbiają poszukiwania i bardzo chętnie biorą w ich udział pod jednym warunkiem: nie są one frustrujące, a więc zbyt trudne. Pokaż psu
zabawkę, wyprowadź go do innego pokoju i zamknij drzwi, aby nie podglądał. Następnie
schowaj zabawkę w dostępnym dla psa miejscu – ale nie takim, w którym zobaczy ją od razu. Potem wpuść go do pokoju i zachęć do poszukiwań, nieco podpowiadając, jeśli jest taka potrzeba. Na koniec sowicie nagródź za znalezienie zguby, na przykład wspólną zabawą.
5. Nauka zostawania i opanowania emocji
Deszczowy dzień z powodzeniem możesz wykorzystać również na naukę pożytecznych rzeczy, które przydadzą Ci się na co dzień. Naucz psa, aby zostawał w dowolnym miejscu, najpierw o krok od Ciebie, a potem stopniowo wydłużaj dystans. Jeśli masz
problem z podejmowaniem przedmiotów z ziemi, rozsyp nieco karmy na podłodze, zapnij psa na smycz i, nie pozwalając mu zjeść rozsypanego jedzenia, nakarm z ręki, sowicie nagradzając. Taka nauka to wspólne spędzenie czasu, zacieśnienie więzi, ale też pożyteczne efekty.